Száraz, édes, vörös vagy fehér? Igazából lényegtelen, hiszen minden ember szereti a bort, csupán az a kérdés, hogy épp melyik fajtát. Most azonban nézzünk 9 olyan dolgot, amit minden borimádónak tudni érdemes!
1. Alkoholtartalmát az erjedés során éri el, mégpedig a szőlőben lévő cukor átalakulásával!
Ez az indok arra, hogy miért nem található a borok egy részében cukor. Ezeket nevezzük száraz boroknak. Ettől függetlenül is léteznek félédes és édes borok, amelyek jobb esetben természetes úton keletkeznek. Ezek főleg a későn leszüretelt borok, mint például az aszúk, vagy a jégborok.
2. A vörösbor kiváló ellenszer a keringési panaszok ellen!
Napi egy pohár vörösbor, és az embernek soha többé nem lesznek gondjai a keringésére. Rengetegszer hallott mondat ez, azonban igaz! A vörösborban fellelhető antioxidánsok jók a keringési problémák enyhítésre. Azonban vigyázzunk, mindent csak mértékkel!
3. Kétféle szőlőből készül bor: a fehérből és a kékből.
A fehér szőlőből értelemszerűen a fehérborok, míg a kékből a vörösborok készülnek. A rozé borok egy fantázianév, amely világos árnyalatát különböző feldolgozási módszerekkel érik el.
4. Nagyon fontos a bor glicerintartalma is!
A glicerin az erjedés során természetes úton keletkezik a borokban. Pontos adat nincs, hogy mennyi az ideális mennyisége, azonban a glicerintartalom szerint különítjük el a könnyű és tartalmas borokat.
5. Kétféle borkészítési technológia van!
Az egyik módszer a reduktív folyamat, amikor az erjedő bort mindvégig elzárják a külvilágtól, így megmarad a bor kellemes gyümölcsös íze. A másik mód a fahordós erjesztés, amit oxidatív eljárásnak neveznek. Ekkor a bor veszít gyümölcsös jellegéből, viszont a hordóknak köszönhetően enyhén fűszeres ízt kap a végtermék.
6. Az összetevőket lehetetlen pontosan leírni!
Tárolás folyamán a borban lévő molekulák széteshetnek, illetve újak keletkezhetnek. Ezért változik az idő múlásával a bor színe, illetve az íze is!
7. A kén mindenhol ott van!
A kén minden borban megtalálható, hiszen ennek az anyagnak köszönhetően a bor nem romlik meg túlságosan hamar, illetve kén nélkül élvezhetetlen lenne a bornak az íze is.
8. A borok savtartalma nem elhanyagolandó szempont!
Az édes borokban található a legtöbb sav. Ez után jön a száraz fehérbor, illetve a rozé. A vörösboroknak kisebb a savtartalma, viszont ezeket a borokat a csersav fanyarrá teszi. Éppen ezért, akik nem szeretik a savas borokat, mindenképpen a régebbi évjáratokat kell keresniük, hiszen az idő előrehaladtával a bor savtartalma csökken.
9. Egyre divatosabb a gyöngyözőbor is!
A gyöngyözőbor onnan kapta a nevét, hogy a borhoz szén-dioxidot adnak hozzá. Ez az egész hasonlít a pezsgőre, azonban teljesen más ízt kölcsönöz a szénsav a bornak. Érdemes kipróbálni legalább egyszer!